Počasí v Turecku

Velká rozloha a členitost Turecka zapříčiňuje, že počasí je na jeho území velmi rozmanité. Mírné podnebí je třeba hledat především podél pobřeží, naopak ve vnitrozemí (např. v okolí Anatolské plošiny) jsou výkyvy mezi chladnými zimními a horkými letními teplotami velmi značné.

Dešťové srážky jsou v Turecku obvyklé v zimním období. Teplota se v této době pohybuje okolo 4 °C a voda, která se neodpařuje, stačí pro potřeby celé země. Léto s sebou přináší sucho, dešťové srážky jsou minimální.

Běžné počasí podél pobřeží

Západ, jihozápad a jih země, při pobřeží Egejského a Středozemního moře, se vyznačují velmi teplým zimním obdobím, typickým pro oblast Středozemí. V zimě jsou časté dešťové srážky, ale teploty mnohdy neklesnou pod 8 °C, takže nemrzne. Po zbytek roku se teploty pohybují kolem 25–35 °C, na jaře postupně ustávají dešťové srážky, během léta a podzimu prší na většině území už jen minimálně.

Na severu země, při pobřeží Černého moře, jsou teploty obdobné, ale dešťové srážky jsou zde téměř celoroční. Protože dešťové mraky zadržuje rozsáhlé pohoří, prší tu například asi čtyřikrát více než ve středních Čechách. Pokud se rozhodnete jet do této oblasti je skoro jisté, že vás nějaký ten déšť zastihne.

Vnitrozemní počasí

Protože se většina srážek většinou zachytí o pohoří táhnoucích se podél pobřeží, ve vnitrozemí je vláha vzácnější. Typické jsou velké výkyvy teplot během celého roku. Zimy jsou dlouhé a chladné, zemi pokrývá sníh a teplota může spadnout hluboko pod hranici 0 °C. Během léta je naopak počasí velmi horké.

Vliv geologické rozmanitosti

Největší vliv na počasí v Turecku nemají světové strany, ale především pohoří, které zadržují dešťové mraky putující od pobřeží, a tedy oblast pobřeží, za kterým se tyčí vysoké hory, se vyznačuje častějšími dešťovými srážkami.

Nejvíce deště spadne kvůli pohoří na pobřeží Černého moře, které není z hlediska rekreačních turistů příliš oblíbené.

Na jižním pobřeží Turecka oproti tomu během sezóny neprší prakticky vůbec a není divu, že většina turistů vyráží na dovolenou právě do této oblasti.