Počasí v Tunisku

Tato země leží u pobřeží Středozemního moře v severní části Afriky a je nejmenší ze států v této oblasti. Je tedy jasné, že klima Středozemí značně ovlivňuje počasí v tomto státě. Velký vliv na místní podnebí má také poušť (Sahara a Dahar), která pokrývá téměř třetinu celé rozlohy.

Tyto dvě lokality se vyznačují velmi odlišnými klimatickými podmínkami a dělí tak Tunisko na část na severu, kde vládne středomořské, mírně subtropické počasí, a část na jihu, kde bývá počasí tropické a suché (říkáme mu kontinentální a jeho vlastnosti jsou samozřejmě závislé na tom, na jakém konkrétním kontinentu se země nachází). Přechod mezi pobřežím a pouštními oblastmi vytvářejí stepi.

Zvláštním místem je pak oblast Hammametského zálivu, kde vládne mírnější podnebí než ve většině ostatních míst v Tunisku.

Na nejvyšších vrcholcích pohoří Atlas, jehož převážná část leží v Alžírsku a na severozápadě částečně zasahuje do Tuniska, se během zimy může vyskytnout i sníh.

Počasí na pobřeží Tuniska

Počasí na pobřeží je subtropické typické pro středomořské oblasti. Rozdíl maxim a minim není oproti vnitrozemním hodnotám nijak drastický, a to ani mezi teplotami v létě a zimě, ani mezi teplotou dne a noci.

Léta bývají teplá, výjimečné nejsou teploty nad 30 °C, což je pro plážovou rekreaci ideální počasí. Zimy jsou zde mírné a teplota během nich málokdy klesne pod bod mrazu.

Zvláště oblíbenou lokalitou je pro turisty ostrov Djerba, který leží u východního pobřeží Tuniska. Nejkrásněji je zde pobyt během měsíců letních prázdnin, neboť v jiných měsících zde bývá až nepříjemně větrno.

Počasí ve vnitrozemí Tuniska

Počasí ve vnitrozemí je typicky africké, což je zapříčiněno především nemalým podílem pouštní krajiny. Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí bývají drastické. Zatímco ve dne může teplota vzduchu dosáhnout až ke 40 °C, v noci se často ochladí až na nulu.

Horký vzduch, který se v létě akumuluje nad pouští, se někdy může vydat na jih přes Tunisko, což zapříčiňuje náhlé a mnohdy nepříjemné oteplení. Tento horký vítr může také překročit Středozemní moře a dostat se do Evropy, kam s sebou obvykle přinese i nějaká zrnka písku. Tomuto jevu se říká scirocco.

Tunisko a dešťové srážky

Téměř během celého roku je v Tunisku slunečno, výjimkou bývají zimní měsíce, kdy v některých oblastech prší celkem vydatně. Slabý a většinou velmi krátký déšť během jiného než zimního období je neobvyklý, ale ne zcela vyloučený.

Nejdeštivějším místem je severní pobřeží, protože vláha sem přichází snadno z moře, naopak na jihu země v pouštních oblastech existují i místa, kde během několika let spadlo pouhých pár kapek vláhy.