Počasí v Řecku

Řecko je velmi oblíbenou turistickou zemí zajímavou hlavně díky starým kulturám, které zde žily, a několika velkým ostrovům, jež jsou velkou turistickou atrakcí. Mimo to je zde však téměř po celý rok teplé slunečné počasí.

V létě jsou obvyklé teploty okolo 30 °C, které však mohou vystoupat i ke 40 °C, avšak již na konci jara se teploty mohou pohybovat okolo 25 °C, tato hodnota je v Řecku běžná také na počátku podzimu. Jaro a podzim také přináší dešťové přeháňky. Zima bývá chladná a déšť je v tomto období poměrně častý. Kvůli prohlubování rozdílu mezi maximálními a minimálními teplotami může teplota během zimy v Řecku klesnout dokonce lehce pod bod mrazu a může se objevit i sníh.

Klima ostrovů

Nikoho jistě nepřekvapí, že díky poměrně velké rozloze Řecka se zde nachází mnoho různých ekosystémů. Vše řídí především poloha a s ní spojené počasí. Rozmanitost ostrovů je zřejmá porovnáme-li nejjižnější a nejsevernější ostrovy, které Řecku náleží.

Severní ostrovy mívají k dispozici více vláhy, a tak jsou plné bujné zeleně (např. Jónské ostrovy). Oproti tomu některé jižní ostrovy jsou suché až vyprahlé (např. oblast Kyklad).

Tyto poučky ovšem neplatí neomylně, neboť na ostrově Kréta a Rhodos, ačkoli leží v nejjižnějších oblastech Řecka, se nachází jistý podíl zeleně a bujné vegetace i místa povahou připomínající poušť.

Kyklady

Kyklady jsou seskupení mnoha malých ostrovů nacházejících se západně od pevninského Řecka. Většina ostrovů je hornatá a nízká dávka vláhy je činí vyprahlé. Jsou zde výborné klimatické podmínky pro růst malých keřů, tymiánu a podobných rostlin. Scenérie zde tedy netvoří bujná zeleň, ale naopak kopce pokryté těmito keříky.

Známými kykladskými ostrovy jsou Andros, Naxos, Paros, Santorini, Mykonos či Syros.

Jónské ostrovy

Tyto ostrovy patří k těm nejsevernějším a to tedy znamená, že se mohou pyšnit především bujnou vegetací, která zde díky hojné vláze roste. Turisté se však nemusejí obávat nějakých častějších přeháněk během sezóny, neboť léta jsou sice o něco chladnější než jinde v Řecku, deštivo zde ale během léta (na rozdíl od zbytku roku) nebývá.

Známými Jónskými ostrovy jsou například Korfu (označované za „zelený drahokam“ Řecka), Kythira, Meganisi, Zakynthos či Ithaka.

Dodekanésy

I když oblast Dodekanés, která leží v Egejském moři blízko Tureckého pobřeží, zahrnuje přes 150 ostrovů a ostrůvků, jen 12 je hlavních. Jsou to Kalymnos, Astipalea, Kasos, Karpathos, Kastelorizo, Tilos, Symi, Leros, Kos, Patmos, Nisyros a Rhodos. Počasí je podobné jako na jihozápadním pobřeží Turecka.