Počasí v Egyptě

Egyptské klima je známé svými světově nadprůměrnými teplotami. Většinu povrchu tohoto státu pokrývá poušť, kde se nejvyšší denní teploty mohou vyšplhat až k 50 °C. Na pobřeží bývají teploty o něco mírnější díky osvěžujícímu mořskému vzduchu a v zimě zde často prší, zatímco vnitrozemí bývá suché téměř během celého roku.

Egypt během roku

V Egyptě se výrazněji projevují pouze dvě roční období, léto a zima. Tyto dvě sezóny se liší především teplotou. Při výběru lokace musí být ovšem také brána v úvahu poloha jednotlivých míst, obecně se dá říci, že na jihu jsou denní teploty vyšší než v severní části Egypta, také rozdíly denních a nočních teplot jsou na jihu vyšší – průměrné teploty je tedy třeba brát s rezervou.

Letní sezóna probíhá v Egyptě od května do října. V chladnějších pobřežních oblastech průměrné teploty dosahují cca 32 °C, ve vnitrozemí tyto hodnoty nabývají hodnoty zhruba 40 °C. Během celého léta prakticky neprší.

Zima přináší o něco chladnější počasí, přesto je zde stále příjemně. Průměry teplot se pohybují v rozmezí 13-21 °C. Déšť se dá během zimní sezóny očekávat v severních oblastech Egypta, i tam jsou však dešťové srážky stále ojedinělé.

Teploty typické pro jednotlivé oblasti

Na severu země (v okolí Alexandrie) bývají teploty příjemné jak v letní, tak během zimní sezóny. Léto přináší teploty okolo 31 °C, v zimně je teplotní průměr asi 20 °C.

Dále na jih teploty většinou rostou. Například v Asuánu či v oblasti pobřeží Rudého moře teploměry obvykle ukazují i 40 °C. Právě tato místa jsou vhodná pro návštěvu v zimní sezóně, kdy má většinou vzduch okolo 28 °C, což je teplota kterou v těchto oblastech mívá moře v letní sezóně.

Výjimečné z hlediska teplot i prostředí je pak oproti pobřežním lokalitám vnitrozemí, kde je nutné očekávat typické pouštní klima. Běžné denní teploty dosahují 45 °C, oproti tomu v noci se vzduch ochladí až na nulu.

Větrný Egypt

Vítr vanoucí od moře většina návštěvníků Egypta vřele vítá. Mořský vzduch je zvláště při vysokých letních teplotách velmi osvěžující. Na rozmezí zimy a léta se však mohou objevit krátce trvající větry zvané scirocco, které vanou z vnitrozemí a nesou horký vzduch a písek. Teploty mohou najednou stoupnout až o 20 °C.

S příchodem léta přicházejí také větry, které často rozdmýchávají písečné bouře ve vnitrozemí, nazývají se khamaseen (či chamsin).