Počasí v Chorvatsku

Chorvatsko je turisticky velmi oblíbenou zemí, a i když její obliba u Čechů možná mírně upadá, stále mnoho z nich jezdí během své zahraniční dovolené právě sem, osvědčila se.

Deštivé jaro, suchá a horká léta, proměnlivý ale stále teplý podzim, mírná zima – tak nějak by se chorvatské klima dalo shrnout. Protože je však Chorvatsko přímořským státem, rozdíly mezi vnitrozemím a pobřežními oblastmi jsou velmi patrné, zvláštní kapitolou jsou pak horské oblasti.

Středomořské a kontinentální podnebí

Jedním z důvodů oblíbenosti Chorvatska je i jeho klima, které má podél pobřeží středomořský charakter. Teplejší klima zajišťuje této oblasti především moře.

Léta bývají na pobřeží suchá, horká a dlouhá s denními maximy okolo 30-40 °C, mnohdy se stává, že při těchto denních teplotách turisty neosvěží ani moře, neboť to může mít až 27 °C.

Podzim je zde stále teplý, avšak během tohoto období v Chorvatsku probíhá časté střídání počasí, typické jsou náhlé deště a bouřky, které mohou ze dne na den moře takzvaně „otočit“ a pokud bylo moře v jednu chvíli až nepříjemně teplé, po průtrži mračen může být koupel vhodná maximálně pro otužilce. I tak však chorvatská turistická sezóna trvá od dubna do října.

Během krátké zimy klesne teplota na pobřeží Chorvatska jen velmi zřídka pod bod mrazu.

Ve vnitrozemí naopak vládne mírné kontinentální klima. Léta jsou tu o něco chladnější než na pobřeží, avšak stále horká. Typickou průměrnou denní teplotou ve vnitrozemí Chorvatska je hodnota 22 °C.

V průběhy zimy se teploty pohybují okolo nuly, stále však platí, že čím dále od pobřeží se vydáme, tím budou teploty nižší. Běžné zimní teploty na vrcholcích chorvatských hor jsou -2 až -4 °C.

Dešťové srážky v Chorvatsku

Obecně se dá říci, že déšť je typický pro zimní měsíce a pro horské oblasti, které zadržují dešťové mraky putující od moře. Běžnými dešťovými oblastmi jsou pohoří Gorski Kotar a Velebit a blízká oblast Dubrovníku. Nejsušším je východ Chorvatska.

Poté je tu ještě jaro a podzim, období, kdy se obvykle střídá znenadání slunečné a deštivé počasí. Bouře se většinou přeženou přes noc a zcela změní klima následujícího dne.

Větrné Chorvatsko

Největší vliv na místní počasí má vítr, který jej může velmi náhle změnit. Některé typické meteorologické větrné úkazy mají vlastní názvy.

Bóra je suchý a chladný vítr vanoucí z vnitrozemí, který často doprovází vysoký tlak. Po překonání pobřežních pohoří se tento vanoucí vzduch na pobřeží ohřívá a dosahuje vyšších rychlostí, často i síly orkánu.

Jugo je větrný meteorologický jev, pro který je typické stoupání teplot a zvýšená vlhkost vzduchu. Jugo obvykle trvá několik dní a obvykle prochází Jadranem plynule od jihu k severu.

Mistarál je jev příznivý, neboť je typický pro teplé pobřežní dny, kdy se horký vzduch vlivem proudění dostává nad moře, odkud se vrací jako ochlazený osvěžující větřík. Pokud mistarál nevane, blíží se změna počasí.

Dalšími typickými meteorologickými jevy jsou například větry nevera, garbin, levanter či tramontana.