Počasí v Bulharsku

Bulharsko, nepříliš velká země ležící u západního pobřeží Černého moře, může být pro turisty zajímavá během celého roku. Na jaře vše rozkvétá, léta zde bývají poměrně suchá a teplá, podzim mírný a zima umožní splnit přání všem milovníkům zimních sportů.

Obecně se dá říci, že bulharské počasí je slunečné – zvláště to platí o letním období, kdy se teploty pohybují okolo 23 °C. Celoroční průměr teploty je v Bulharsku asi 14 °C. Toto teplé počasí napomáhá nejen rozvoji turismu, ale i zemědělství.

Bulharsko během roku

 

Jaro přináší spoustu rozkvetlých květin a příjemného ovzduší. Jedná se o nejlepší čas, kdy je možné poznávat přírodní krásy Bulharska. Průměrné teploty se od března do května pohybují mezi 5-15 °C, teploty v oblasti pobřeží jsou většinou o 5 °C vyšší, ale i tak si moře vychutnají jen opravdový otužilci.

V létě přivítá Bulharsko mnoho milovníků moře a pohodlného rekreování. Nejvyšší teploty na pobřeží se pohybují okolo 30 °C, teplota moře dosahuje obvykle 22 °C. Ve vnitrozemí je během léta většinou něco kolem 20 °C.

Během listopadu se v Bulharsku objeví na stromech rozličná paleta podzimních barev, jak se zbarví listí. Teploty jsou na podzim o něco lepší než na jaře – v průběhu září a října je v průměru 16-11°C, na pobřeží dokonce 24-20°C – oproti tomu je podzim v Bulharsku nejdeštivějším obdobím v roce.

Zima v Bulharsku není příliš mrazivá, teploty se pohybují okolo nuly, v jižní části země mnohdy po bod mrazu teploty ani neklesnou. Lákadlem pro turisty však zůstávají bulharské hory a lyžařská střediska, kde je sníh a mráz v tomto období na denním pořádku. Zimní sezóna bývá obvykle od prosince do března.

Sever a jih Bulharska

I když je Bulharsko poměrně malou zemí, území tohoto státu je rozděleno pohořím Stara Planina a vznikají tak dvě klimaticky odlišné oblasti (severní a jižní). Pohoří táhnoucí se skrze zemi od Černého moře k Srbsku zabraňuje kontinentálním klimatickým podmínkám proniknout na jih Bulharska, kde tak tedy počasí ovlivňuje klima Středozemí.

Počasí na severu je typické vzdálenějšími hodnotami maxim a minim. Zimy jsou zde v o něco chladnější, než napovídá celostátní průměr, teploty v létě se však naopak šplhají až k 35 °C. Zdejší počasí během jara se podobá našemu aprílovému.

Jižní zimy jsou mírnější, teplota málokdy klesne pod nulu, oproti tomu v létě se nejvyšší teploty pohybují přibližně u hranice 30 °C.

Bulharské pobřeží

Bulharské pobřeží nabízí svým návštěvníkům příjemné teploty pohybující se nad hranicí 20 °C během dlouhého období od května do října (hlavní sezóna však samozřejmě probíhá především v letních měsících).

Bulharské výšiny

Od zbytku Bulharska se vrcholky hor velmi liší, panuje zde totiž podobné klima jako na většině evropských pohořích. Asi stovka hor je vyšší než 2000 m, některé se blíží i 3 tisícům, je jasné, že na pár z nich sníh během roku nemusí vůbec tát.