Počasí na Kypru

Svými klimatickými podmínkami je ostrov Kypr ležící na jihu od pobřeží Turecka přímo předurčen být turisticky oblíbenou lokací. Slunce zde svítí téměř celý rok, léto bývá dlouhé, velmi teplé a bez dešťových srážek, zima krátká a velmi mírná.

Na Kypru, který je někdy také označován jako „ostrov slunce“, slunce svítí až 320 dní v roce. (Pro srovnání, v České republice je toto číslo asi 4x menší.)

V létě jsou běžné teploty okolo 30 °C, které do jisté míry závisí na klimatu v relativně blízké Africe.

 

Teplotní rozdíly mezi vnitrozemím a pobřežím během sezóny

Během července a srpna, hlavní sezóny na Kypru, se teploty mohou vyšplhat až ke 40 °C, i když takové horko bývá většinou ve vnitrozemí ostrova, kde jsou průměrné teploty okolo 35 °C. Na pobřeží, kde je vzduch ochlazován mořským vzduchem, bývají průměrné teploty o něco nižší, okolo 30–32 °C.

Nejchladnějších teplot dosahuje ovzduší Kypru v oblasti pohoří Troodos (1952 m n. m.). Většinou je zde zhruba o 15 °C chladněji než jinde na ostrově.

Kypr a déšť

Na Kypru bývá suché klima. Oproti 320 průměrným slunečným dnům tu máme asi 40 dnů deštivých, což není mnoho. Téměř všechna vláha navíc spadne během zimy, kdy se v horách může objevit i sníh, či na počátku jara, kdy celý Kypr kvete. Se suchem léta květů ubývá.

Kypr během roku

Protože zde téměř nemrzne, může být Kypr pro turisty Kypr zajímavý během celého roku (náruživý lyžaři mohou během zimy navštívit pohoří Troodos). Největším turistickým lákadlem je samozřejmě moře, avšak v některých obdobích je koupání v moři vhodné jen pro trénované otužilce. Kdo mezi ně nepatří, může mimo sezónu a v příjemnějších podmínkách poznat kyperskou přírodu a historické památky, zajímavé jsou také kulturní festivaly.

Jaro na Kypru může být nejlákavější hlavně pro milovníky krásných květin, které zde koncem zimy začínají kvést. Mezi prvními květy nalezneme většinou orchideje, později i madloně. V tomto období se může Kypr pyšnit bujnou zelenou vegetací a příjemnými teplotami pohybujícími se okolo 20 °C. Toto nepříliš horké počasí je vhodné pro návštěvu měst a historických i kulturních památek.

Léto na Kypru je se svými průměrnými teplotami okolo 33 °C nejvhodnější pro plážovou rekreaci. Denně tu svítí slunce, obloha je čiře modrá. V tomto období je také vhodné navštívit kyperské hory, kde je teplota vždy nižší než jinde na ostrově. Pokud se chystáte navštívit města, učiňte tak v ranních či večerních hodinách, přes den jsou většinou ulice měst nepříjemně rozpálené sluncem.

Podzim je také teplý a slunečný, i když nejvyšší teploty již pominuly. Teplota moře bývá ještě v listopadu příjemná, ulice měst už nebývají nevhodně rozpálené. Aktivity mohou být tedy podobné jako je tomu při návštěvě Kypru během jara.

Kypr je pro turisty vhodný i během zimy, neboť právě v tomto období se na ostrově pořádá mnoho zajímavých kulturních, hudebních i divadelních festivalů. Pokud začne pršet, je čas na návštěvu kyperských muzeí.